EVOK

EVOK – prvý výmenný pobyt v maličkej škole v Čataji.

Týmto článkom sa chceme poďakovať rodičom z Čataja a zároveň oboznámiť všetky školy, verejnosť, učiteľov a mladých ľudí, ktorí majú záujem vzdelávať sa zážitkovou formou, o aktivitách našej školy. Naša škola pod vedením pani Mgr. Silvie Fabóovej, je maličká, je v nej iba prvý stupeň a materská škola, ale je útulná, sú v nej skvelí učitelia, žiaci a rodičia s dobrým srdcom. Naša Základná škola s materskou školou v Čataji spolupracuje v rámci projektu Erasmus plus KA2 pod vedením koordinátorky PaedDr. Evy Tolarovičovej s partnerskými krajinami, konkrétne so Španielskou Valenciou, Talianskom - Sicíliou a Tureckou Amasyou. Cieľom je získavanie informácií o kultúre, tradíciách a zvykoch každej krajiny, a taktiež o situáciách v škole v jednotlivých krajinách a podobne. V máji tohto roku sme realizovali prvý výmenný pobyt pre zahraničných študentov u nás, na Slovensku. Zahraniční partneri nás považujú za veľmi milý, pohostinný a pozorný národ. Komunikačný jazyk bola angličtina, takže všetci žiaci školy, ale i mladí ľudia mimo našej školy sa mali možnosť zdokonaliť sa v angličtine. No nielen angličtina bola atraktívnym jazykom. Mnohí „nepartnerskí žiaci“ prejavili záujem i o druhé jazyky na základe vzájomnej komunikácie. Okrem toho sme mali možnosť vidieť krátke folklórne vystúpenia jednotlivých krajín, vrátane Slovenska. Najzaujímavejšie bolo vystúpenie žiačky Zeynep Sude Yilmaz z Turecka, ktorá hrala na tureckom ľudovom nástroji zvanom BAGLAMA. Taliansko pod vedením Paoly Giunty a Španielsko pod vedením Jesúsa Melera Contesu a Carmen Pietro sa prezentovalo   ich ľudovými tančekmi a piesňami. Naši žiaci sa prezentovali najdlhším programom, ktorý pripravovali v spolupráci s učiteľmi ZŠ s MŠ. Chceme sa poďakovať Mgr. Mirke Harčarikovej, Norike Rímešovej a Mgr. Paľovi Masárovi a všetkým učiteľom zo škološkôlky za perfektne pripravený program, ktorý nenechal svojich divákov len tak sedieť na stoličkách.  Slováci sa prezentovali nádhernou čatajskou izbou, ktorú okomentovala v angličtine Ing. Lantajová Jana, oblečená do čatajského kroja. V nej naši partneri videli ľudové kroje a oboznámili sa s tradíciami a konkrétne s čatajským srdcom, ktorý je časťou tradičnej ornamentálnej výšivky miestneho ľudového umenia a dokonca je teraz módnym hitom na trhu. Na stretnutí s p. starostkou Martou Tušovou sme sa v príjemnej atmosfére rozprávali o bežnom živote v obci a naši partneri dostali krásne darčeky. V kostole sv. Margity nás zasa sprevádzal p. farár Janko Sucháň. No nezostali sme len v Čataji. Slovensko sme prezentovali prehliadkou nádherných zámkov v Smoleniciach a na Červenom Kameni, navštívili sme zrúcaninu Dobrá Voda a mnoho zaujímavých relaxačných miest v prírode. Pochválili sme sa prehliadkou nášho Malého Ríma – Trnavy, za čo sa chcem poďakovať pánovi Makovi, ktorý nás sprevádzal po radnici a oboznamoval nás s históriou Trnavy. Okrem návštevy malebných kostolov v Trnave sme nazreli do priestorov Štadióna Antona Malatinského v City Aréne, za čo ďakujeme pánovi Černému a p. Žemberovi, ktorý nás sprevádzal po priestoroch, kde sme si vyskúšali sadnúť si na VIP stoličky a pozrieť sa ako vidia naši tréneri a manažéri športu z ich pozície novinárov pri gremiálkach. Po prehliadke sme prezentovali našu typickú slovenskú kuchyňu v reštaurácii Barbakan, kde jedlá prichystali iba pre nás, za čo im nesmierne ďakujeme.

Náš výmenný pobyt nespočíval len v cestovaní! Naši partneri si sadli i do našich školských lavíc a spoločne sme sa vzdelávali. Mali možnosť vidieť prezentácie všetkých krajín, pretože každá krajina mala pripravené prekvapenie pre všetkých. Okrem učenia sa v školských laviciach sme využili aj vzdelávanie cez koncert Paulíny Ištvancovej, kde sme sa zapájali do aktivít o zdraví a zdravom životnom štýle. Každá krajina pripravila ukážku tradičnej kuchyne, ktorú sme mali možnosť ochutnať. Ako posledná spoločná aktivita bola dekorácia tričiek, ktoré si všetci účastníci projektu nechali na pamiatku.

Všetky aktivity môžete vidieť i na našej webovej stránke http://evok3.webnode.sk a na https://twinspace.etwinning.net/29509/home a taktiež na Facebooku pod názvom Erasmus Ka2Slovakia, Italy, Spain, Turkey. Najväčším prínosom je pre nás komunikácia, nadviazanie priateľských vzťahov nielen medzi žiakmi, ale i medzi rodinami navzájom a samozrejme vzťahy medzi partnerskými školami. Odporúčame všetkým školám i vzdelávacím inštitúciám zapájať sa do podobných projektov, pretože sú benefitom nielen pre žiakov, ale i pre učiteľov a širokú verejnosť. Nie je to len o vzdelávaní, ale i o tolerancii, vzájomnom rešpekte a medziľudských vzťahoch. Touto cestou ďakujeme rodine Benčekovej, Benkovskej, Glasovej, Kinskej, Krajčírovičovej, Motešickej, Šalkovičovej a iným rodinám, ktoré nám boli nápomocné.

Vypracovala: PaedDr. Eva Tolarovičová

Schválil: Mgr. Silvia Fabóová