Súťaže a projekty

Šk. r. 2017/18

EDUCATE SLOVAKIA

Educate Slovakia je projekt zameraný na zlepšenie interkultúrneho porozumenia a globálneho zmýšľania slovenskej mládeže a na podporu rozvoja ich líderských schopností prostredníctvom medzinárodneho prostredia a moderného neformálneho vzdelávacieho programu.

Hlavným zámerom edície Educate Slovakia pre základné školy je budovať medzinárodné povedomie medzi účastníkmi prostredníctvom rôznych aktivít a workshopov. Témy sú primerané vekovej skupine, pre ktorú je táto edícia určená – teda na odbúravanie negatívnych zvykov a správania, ako aj zlepšovanie povedomia o témach týkajúcich sa mladých ľudí.

Projekt pozostáva z týždňového učebného plánu, v rámci ktorého prichádzajú lektori z rôznych častí sveta viesť prednášky a interaktívne workshopy, ktoré za aktívneho používania anglického jazyka rozvíjajú sebareflexiu, zodpovednosť a toleranciu k rozmanitosti. Program vedie dvojica medzinárodných študentov, ktorí sú trénovaní v rámci nášho programu Global Volunteer. Učebný plán sa líši v závislosti od veku vzdelávanej skupiny. V súčasnosti sú v ponuke tri edície projektu – pre materské, základné a stredné školy.

K nám do Čataja prišli Laura z Brazílie a Rostyslav  z Ukrajiny. Deťom sa veľmi páčili a uvedomili si aké je dôležité vedieť komunikovať aj v inom jazyku.

ENGLISH ONE

Metodicko-pedagogické centrum nadväzuje na úspech národného projektu EnglishOne (Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách). V roku 2015 poskytlo prvým 3 000 učiteľom angličtiny z 1 350 základných škôl kompletnú sadu moderných výučbových materiálov, prístup k digitálnemu vzdelávaciemu obsahu, účasť na školeniach zameraných na aktuálne trendy výučby anglického jazyka aj odborné aktivity v spolupráci s British Council Slovensko.

V roku 2017 rozširuje možnosť získať didaktické prostriedky EnglishOne aj na ostatných angličtinárov. Didaktické prostriedky  EnglishOne môžu školy získať zdarma, bez časovo alebo administratívne náročných povinností pre školu alebo učiteľov, navyše s ponukou využiť zaujímavé benefity.

Okrem dobrovoľných školení sú súčasťou EnglishOne 2017 aj zaujímavé benefity pre učiteľov, ktorí budú aktívne pracovať s materiálmi EnglishOne na anglictina.iedu.sk. Ide o najúspešnejšie a najlepšie hodnotené aktivity z minulosti – napríklad návšteva native spíkra v škole, hodiny v škole s expertmi EnglishOne zamerané na výučbu s materiálmi EnglishOne alebo ďalšie odborné aktivity realizované s British Council.

Naša škola sa prostredníctvom Mgr. Silvia Fabóovej a Mgr. Melánie Sedilekovej zapojila do tohto projektu. Cieľom je využívať digitálny obsah v angličtine pomocou prístupových hesiel.

Všetky bližšie informácie Vám podá vyučujúca angličtiny Mgr. Sedileková.

TESCO  "VY ROZHODUJETE - MY POMÁHAME"

V júni 2017 sme podali projekt "Outdoorové vyučovanie".

Súhrnné informácie o projekte:
Jedným z hlavných zámerov našej školy ako aj materskej školy je
environmentálna výchova, prírodoveda, rozvoj prírodovednej gramotnosti a budovanie pozitívneho
vzťahu detí k prírode. Hlavnou myšlienkou je učenie sa vonku. Chceme preto vybudovať školskú
záhradu, ktorú bude tvoriť výsadba ovocných stromov a kríkov, bylinkový záhon, vyvýšené záhony.
Takýmto spôsobom chceme deťom ukázať, že pestovanie plodín je zábava a relax. Projektovým
cieľom je však vybudovanie exteriérovej učebne, ktorá by slúžila na outdoorové vyučovanie. V nej
by si deti a žiaci mohli všetky svoje postrehy poznačiť, zakresliť, roztriediť a pritom by sa
nepresúvali do tried v budove.

Grantová komisia rozhodla v programe "Vy rozhodujete, my pomáhame" o postupujúcich projektoch.

V tretej edícii budú zákazníci spoločnosti Tesco vyberať spomedzi 230 žiadostí.

Projekt neuspel v konkurencii s veľkou školou v Senci.