TALIANSKO

Sicília - Leonforte:

9. - 15.4.2018

Témou bolo zameranie na poctivosť, dôveryhodnosť a na spoločné zdieľanie informácií.

Prvý deň sme prezentovali naše krajiny formou aktivity, pri ktorej každá krajina vložila do svojej škatule niečo typické pre danú krajinu a následne sme všetkých oboznámili s ich použitím a ich významom. Rozprávali sme sa o zážitkoch z predchádzajúcich výmenných pobytov v Španielsku a na Slovensku. Taktiež sme rozoberali otázku kriminality na Sicílii. Dozvedeli sme sa o praktikách mafie v Taliansku a o boji proti mafii. Boli sme v škole Branciforti scuola, v ktorej nás veľmi milo privítala p. riaditeľka Fina Polly s celým učiteľským zborom. Prezreli sme si triedy, odprezentovali sme časť čatajského kroja, ktorý sme si priniesli. Porozprávali sme im pomocou publikácie „Slovensko“ o našej krajine, ukázali sme našu zástavu. Na pamiatku sme im knihu darovali spolu s vyšitými záložkami. Robili sme aktivitu formou kódov Codeweek do štvorcovej siete. Vyšiel nám symbol Sicílie – pomaranč. Počas prehliadky mesta Leonforte nám pripravili ochutnávku ich typického chleba s pravým olivovým olejom. Večer sme strávili v spoločnosti partnerov a rodičov na spoločnej večeri, kde sme ochutnali rôzne druhy typických talianskych pízz. Na druhý deň sme absolvovali výlet do Palerma, ktoré nás očarilo historickým centrom, prezreli sme si katedrálu a v nej hrobku pátra Puglisiho, ktorý zasvätil svoj život boju proti mafii.  Na večeru sme boli všetci 10 pozvaní do rodiny. Nasledujúci deň sme absolvovali v škole Branciforti – v telocvični i v areáli sme hrali hry na zoznamovanie, predviedli nám typický sicílsky ľudový tanec, ochutnali sme množstvo jedál, ktoré pripravili rodičia. Odniesli sme si krásny vlastnoručne vyrobený plagát s privítaním. Následne sme s učiteľským zborom a p. riaditeľkou preberali podporu ďalšieho vzdelávania, metodickú pomoc štátu, spôsoby testovania na 1. i na 2. stupni, spôsob a skúsenosti s realizáciou inklúzie v školách. V nasledujúcich dňoch sme si pozreli nádhernú Taorminu s koloseom a výhľadom na more a sopku Etnu. Na pláži Giardini Naxos sme z piesku postavili symboly našich krajín – hrad, mešita, sopka, paella. V bývalom luxusnom sídle obchodníka so zvieratami Piazza Armerina sme si vyskúšali stredoveké bojové nástroje, videli sme krátke videá a ukážky z histórie Sicílie. Prezreli sme si symbolické mozaiky jednotlivých častí vily. Na odovzdávaní certifikátov sprevádzané bohatým programom našich talianskych partnerov sme sa poďakovali a rozlúčili. Počas tejto mobility sme veľa videli a zažili. Najviac nás oslovil príbeh pátra Puglisiho, ktorý dokázal aj po svojej smrti oslabiť silu takej silnej organizovanej skupiny ako je mafia.